Různé rady

Prášek vyčistí zlato.                              

Prstýnky, přívěsky, náramky ze zlata snadno vyčistíme navlhčeným kouskem vaty, na který nasypeme trochu prášku do pečiva., nebo cigaretový popel.

Stříbro jako nové.

Zašlé příbory či jiné šperky ze stříbra snadno vyčistíme kyselým mlékem. Ponoříme je do něj asi na půl hodiny a potom opláchneme teplou vodou. Po vyleštění měkkým hadříkem získají krásný lesk. Také lze použít zubní psatu. Kartáčkem ji rozetřeme a poté opláchneme teplou vodou.

Mosaz jako nová.

Mosazné předměty čistíme bavlněným hadříkem, který namáčíme v silném roztoku kuchyň.soli. Pomáhá také, když mosaz vycídíme tkaninou navlhčenou octem. Pokud nádobí opláchneme v citronové vodě a vyleštíme, bude se krásně lesknout.

Čistý chrom.

Zašpiněné přdměty z chromu snadno vyčistíme hadrem namočeným v petroleji. Stejně vhodný je i acetonový odlakovač na nehty. Obě chemikálie však musíme důkladně a pečlivě opláchnout čistou vodou.

Perleť s leskem.

Přírodní perleť snadno vyčistíme měkkým hadříkem namočeným v čerstvé citronové šťávě. Potom je opláchneme studenou vodou, potřeme kvalitním olejem a vysušíme jelenicí. Perleť tak opět získá krásný lesk.

Lesklé a čisté příbory.

Vodu, v níž se vařily brambory, můžeme občas použít i na čištění zašlých nerezových příborů. Na čtvrt hodinky je ponoříme do vlažné vody a potom vyleštíme měkkým hadříkem. Skvrny na příborech můžeme také čistit se solí.

Čištění termosky.

Povlak na stěnách termosky odstraníme, když do ní budeme asi týden zavářet černý čaj. Usazeninu potom vylijeme i s čajem a termosku propáchneme horkou vodou.

Brambora na rámy.

Hladké, nezdobené rámečky snadno vyčistíme syrovou bramborou. Rám potřeme rozkrojenou plochou a vyleštíme měkkým hadříkem.

Ocet proti komárům.

Dotěrného hmyzu se zbavíme, když několikrát denně necháme na sporáku odpařit několik kapek vinného octa. Tato metoda je účinná zejména proti komárům a masařkám.

Noviny i levandule.

Moly odpuzuje nejen vůně sušené pomerančové, citronové a mandarinkové kůry, pelergonie a levandule, ale také pach tiskařské černi. Nepoužívané oděvy proto nejlépe ochráníme obalem z čerstvých novin.

Na žehličku se solí. 

Skvrny a připáleniny na žehličce snadno vyčistíme tak, vychladlou žehlicí plochu otřeme měkkou látkou namočenou v octu. Pomáhá také, když horkou ploténkou "vyžehlíme" papír posypaný silnou vrstvou kuchyňské soli.

Tužidlo pomůže.

Jesliže se vám nedaří navléknout niť do malé jehly, stačí na koneček niti nastříkat trochu tužidla a uhladit prsty.

Prádlo bude vonět.

Při žehlení ložního i osobního prádla můžeme použít jednoduchý trik. Do nádobky s vodou přidáme několik kapek vaší oblíbené toaletní vody.

Puky na kalhotách.

Při žehlení kalhot, které mají mít ostré puky, můžeme použít trochu bramborového škrobu. Přežehlené záhyby tak mnohem déle vydrží.

Zápach po malování

Někomu je oděr po malování pokojů příjemný, jinému zapáchá. Jak se ho zbavit? Stačí dát přes noc do vymalované místnosti větší nádobu s vodou - ta pach malířské barvy pohltí.

 

23.12.2006 22:15:27
sanov
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one