Rady do bytu

 

Prášek vyčistí zlato.                              

Prstýnky, přívěsky, náramky ze zlata snadno vyčistíme navlhčeným kouskem vaty, na který nasypeme trochu prášku do pečiva., nebo cigaretový popel.

Stříbro jako nové.

Zašlé příbory či jiné šperky ze stříbra snadno vyčistíme kyselým mlékem. Ponoříme je do něj asi na půl hodiny a potom opláchneme teplou vodou. Po vyleštění měkkým hadříkem získají krásný lesk. Také lze použít zubní psatu. Kartáčkem ji rozetřeme a poté opláchneme teplou vodou.

Mosaz jako nová.

Mosazné předměty čistíme bavlněným hadříkem, který namáčíme v silném roztoku kuchyň.soli. Pomáhá také, když mosaz vycídíme tkaninou navlhčenou octem. Pokud nádobí opláchneme v citronové vodě a vyleštíme, bude se krásně lesknout.

Čistý chrom.

Zašpiněné přdměty z chromu snadno vyčistíme hadrem namočeným v petroleji. Stejně vhodný je i acetonový odlakovač na nehty. Obě chemikálie však musíme důkladně a pečlivě opláchnout čistou vodou.

Perleť s leskem.

Přírodní perleť snadno vyčistíme měkkým hadříkem namočeným v čerstvé citronové šťávě. Potom je opláchneme studenou vodou, potřeme kvalitním olejem a vysušíme jelenicí. Perleť tak opět získá krásný lesk.

Lesklé a čisté příbory.

Vodu, v níž se vařily brambory, můžeme občas použít i na čištění zašlých nerezových příborů. Na čtvrt hodinky je ponoříme do vlažné vody a potom vyleštíme měkkým hadříkem. Skvrny na příborech můžeme také čistit se solí.

Čištění termosky.

Povlak na stěnách termosky odstraníme, když do ní budeme asi týden zavářet černý čaj. Usazeninu potom vylijeme i s čajem a termosku propáchneme horkou vodou.

Brambora na rámy.

Hladké, nezdobené rámečky snadno vyčistíme syrovou bramborou. Rám potřeme rozkrojenou plochou a vyleštíme měkkým hadříkem.

Ocet proti komárům.

Dotěrného hmyzu se zbavíme, když několikrát denně necháme na sporáku odpařit několik kapek vinného octa. Tato metoda je účinná zejména proti komárům a masařkám.

Noviny i levandule.

Moly odpuzuje nejen vůně sušené pomerančové, citronové a mandarinkové kůry, pelergonie a levandule, ale také pach tiskařské černi. Nepoužívané oděvy proto nejlépe ochráníme obalem z čerstvých novin.

Na žehličku se solí. 

Skvrny a připáleniny na žehličce snadno vyčistíme tak, vychladlou žehlicí plochu otřeme měkkou látkou namočenou v octu. Pomáhá také, když horkou ploténkou "vyžehlíme" papír posypaný silnou vrstvou kuchyňské soli.

Tužidlo pomůže.

Jesliže se vám nedaří navléknout niť do malé jehly, stačí na koneček niti nastříkat trochu tužidla a uhladit prsty.

Prádlo bude vonět.

Při žehlení ložního i osobního prádla můžeme použít jednoduchý trik. Do nádobky s vodou přidáme několik kapek vaší oblíbené toaletní vody.

Puky na kalhotách.

Při žehlení kalhot, které mají mít ostré puky, můžeme použít trochu bramborového škrobu. Přežehlené záhyby tak mnohem déle vydrží.

Zápach po malování

Někomu je oděr po malování pokojů příjemný, jinému zapáchá. Jak se ho zbavit? Stačí dát přes noc do vymalované místnosti větší nádobu s vodou - ta pach malířské barvy pohltí.

 

Čistící houbičky a hadry nestačí jen vyprat v pračce nebo myčce na nádobí, úplně dekontaminovat je můžete v mikrovlnné troubě. Pouhé 2 minuty v mikrovlnce zajistí dokonalou sterilizaci většiny houbiček používaných v domácnosti. Zničíte tak 99% bakterií, virů a parazitů na úklidových pomůckách.

Spáry

Chcete-li mít bílé spáry mezi dlaždičkami, smíchejte 1-4 balení kypřícího prášku do pečiva (podle velikosti plochy) s vodou. Tuto pastu naneste na spáry mezi dlaždičkami a nechte krátce působit. Následně ji smyjte za pomoci čisté vody a hadru.

Plíseň na sprchovém závěsu

Závěs vyperte v teplé vodě, do které přidejte 50ml pracího přípravku a 100ml chlorového bělidla. Plastový závěs perte spolu s několika ručníky, aby se materiál nepomačkal. Poté závěs pověste, aby uschnul.

Ručníky

Některé ručníky špatně sají vodu. To hravě změníte: namočte ručníky na noc do kbelíku s teplou vodou a 100g soli. Následující den ručník vymáchejte a usušte. Při dalším použití se jeho schopnost vpíjet vodu výrazně zlepší.

 Zubní kartáček

Staré zubní kartáčky nevyhazujte do koše. Dají se využít jako šikovní pomocníci na silně znečištěná místa, kde si tradičními technikami moc nepomůžete -  například v okolí vodovodních kohoutků, odtoků atd. Také s nimi skvěle vyčistíte spáry mezi kachličkami.

Staré ponožky

Určitě se vyplatí nevyhazovat ponožky, protože jsou staré nebo se jedna ztratila. Můžete je využít jako čistící rukavici. Natáhněte si ponožku na ruku a můžete se pustit do smýčení úzkých rohů nebo mezer.

Lesklé umyvadlo

Když vyleštíte po umytí vanu nebo u,yvadlo aviváží, voda i špína budou po naleštěném povrchu lépe sklouzávat.

Zápach z bot odstraníme 
kouskem křídy, kterou necháme v páchnoucích botách přes noc. 

PÁCHNOUCÍ DŘEVĚNÁ PRKÉNKA NA KRÁJENÍ
vydrhnete solí smíchanou s octem. Zabráníte nejen nežádoucím pachům, ale také důkladně prkénko dezinfikujete.

ZAHUŠŤOVÁNÍ BEZ HRUDEK
Pokud vás při zahušťování omáčky a polévky jíškou z hladké mouky trápí hrudky, můžete vyzkoušet zahušťování rozmixovanými brambory nebo vařenou zeleninou. 

TVRDNUTÍ SOLI V SOLNIČCE zabráníte, 
když spolu se solí nasypete do solničky pár zrnek syrové rýže

MOLY Z ŠATNÍ SKŘÍNĚ ODPUDÍTE
svazečkem levandule, který zavěsíte do skříně. Pokud nemáte levanduli, položte do skříně několik kosmetických voňavých mýdel. V obou případech nejenže zachráníte vaše oděvy od hladových molů, ale také oděvy příjemně provoníte. Moli také nesnášejí tabák, pačuli, komonici, rozmarýnové listí, tymián, šalvěj a pelyněk. 

MOUČNÉ MOLY Z MOUKY VYPUDÍTE
několika bobkovými listy, které rozložíte ve skladovacím prostoru poblíž sáčků mouky.

BOJUJEME S VLHKOSTÍ
Do vlhkých místností umístíme mísy se solí. Navlhlou sůl často vyměňujeme. Před opětovným použitím ji sušíme na pekáči buď při nízké teplotě v troubě, nebo na sluníčku. 

Lahve a vázy s úzkým hrdlem můžeme vyčistit 
tak, že do nich nasypeme písek na nádobí a nadrobno trhaný mokrý novinový papír, zalijeme vodou a třepeme, dokud stěny nezůstanou čisté.

DŘEVĚNÉ UHLÍ PROTI HNILOBĚ KVĚTIN VE VODĚ
Pro zamezení uhnívání stonků řezaných květin ve váze, nebo při zakořeňování rostlin ve vodě, vložíme do vázy kousek dřevěného uhlí.

HYPERMANGAN NA ZAKOŘEŇOVÁNÍ ROSTLIN
3 zrníčka hypermanganu ve vodě zamezí zahnívání zakořeňovaných rostlin

ABY DŘEVĚNÉ LIŠTY NEPRASKLY
když do nich zatloukáte hřebíky, nejprve otupte hrot hřebíku ťuknutím kladívka na něj. Ostré hroty hřebíků při zatloukání dřevo rozevírají, zatímco ty tupé hřebíky před sebou dřevo tlačí a tak je větší naděje, že dřevo nepraskne.

hřebíky se snadněji zatloukají, 
když je před použitím namočíte do tekutého mýdla. 

ABYSTE SE PŘI ZATLOUKÁNÍ HŘEBÍKŮ NEPORANILI,
ustřihněte si proužek lepenky asi 10 cm dlouhý, hřebík napíchněte k jednomu konci a trochu protáhněte, tak aby držel, druhým koncem proužku při zatloukání napíchnutý hřebík přidržujte. Po zatlučení lepenku odtrhnete.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one